Close
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  Filters
  انتخاب زبان
  جستجو

  آبیاری قطره ای نواری در زراعت برنج

  آبیاری قطره ای نواری در زراعت برنج

   آبیاری قطره ای نواری در زراعت برنج

   

  تحقیقات انجام شده نشان می دهد که می توان از روش آبیاری قطره ای نواری در زراعت برنج استفاده کرد. این تحقیق،در سال اول در مزرعه ای در شهرستان مرودشت استان فارس و در سال دوم در شهرستان نوراباد ممسنی استان فارس انجام شد.

   

   

   

   در آبیاری قطره ای ابتدا خزینه تهیه و پس از عمیات گلخرابی،انتقال نشا در هر دو مزرعه توسط ماشین نشا کار انجام شد و به مدت ده روز مزرعه با روش غرقابی آبیاری شد. در این مدت مبارزه شیمیایی با مبارزه با علف های هرز صورت گرفت.

   

   

  بعد از قطع آبیاری،نوار های ابیاری در سطح مزرعه نصب و آبیاری با انها براساس نیازآبی با راندمان 90 درصد با دور دو روز یکبار انجام گردید.

   

  در کنار این مزرعه هم قطعه ای به صورت شاهد و براساس عرف منطقه آبیاری گردید.

   

   

  اب مصرفی،عملکرد و اجزای عملکرد در این دو قطعه اندازه گیری گردید و باهم مقایسه شد.

   

  براساس نتایج اجرای این تحقیق روش, آبیاری قطره ای نواری در دو منطقه تحت اجرای طرح توانست آب مصرفی را به طور متوسط 59 درصد نسبت به روش به روش آبیاری غرقابی کاهش دهد و بهره وری مصرف آب را حدود 63/2 برابر افزایش دهد.

   

  میزان عملکرد در هر دو روش آبیاری تقریبا به هم نزدیک بود و در یک مزرعه عملکرد اندکی کاهش و در مزرعه دیگر مقداری افزایش نشان داد.

   

  بنابراین در شرایط کم آبی کنونی این روش می تواند عملکرد محصول برنج را تقریبا ثابت نگه داشته و مصرف آب را حدود 59 درصد کاهش دهد.

   

  نظر خود را بیان کنید
  بستن
  اپلیکیشن دیبای سبز
  دانلود از کافه بازار
  دانلود از کافه بازار
  دانلود از گوکل پلی