Close
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  Filters
  انتخاب زبان
  جستجو

  نور مصنوعی در کشاورزی و انواع آن

  نور مصنوعی در کشاورزی و انواع آن

  نور در کشاورزی

  گیاهان برای فوتوسنتز به طول موجی بین 460 نانومتر تا 650 نانومتر احتیاج دارند که با توجه به طیف پیوسته نور خورشید این محدوده تامین میشود .و همچنین به شدت نوری بین 200 لوکس نوری برای گیاهان سایه پسند تا 15000 لوکس نوری برای گیاهان افتاب دوست نیاز دارند .

  اما جایی که نور خورشید کم میشود یا وجود ندارد مانند داخل اپارتمان ها یا ورودی برخی از خانه ها و یا حتی در گلخانه های بعضی از مناطق در فصل زمستان بحـث استفاده از نور مصنوعی به جای نور خورشید و یا مکمل نور خورشید پیش می آید .

  اما چه نوع نوری برای گیاهان مناسب هست؟

  در ادامه به معرفی انواع نور مصنوعی های مناسب گیاه اشاره میکنیم:

   

  1.متال هالید(MH):

  میزان زیادی نور در طیف آبی تولید میکند و به رشد گیاه کمک می نماید . این نوع نور برای رشد برگ های سبز و حفظ تراکم گیاه عالی میباشد . اما طول عمر کم و مصرف زیاد از جمله مشکلات این منبع می باشد.

  2.سدیم فشار بالا(HPS):

  این لامپ ها نور قرمز-نارنجی منتشر میکنند . این نوع نور ها محرک هورمون ها در گیاهان هستند و باعث افزایش گلدهی و جوانه زنی میشوند . جزو بهترین ها برای مکمل می باشند . اما طول عمر متوسط و مصرف بالا از جمله مشکلات این منبع می باشد.

  3.فلورسنتی:

  چراغ های فلورسنتی برای نهال ها و شروع رشد و گیاهانی مثل بنفشه افریقایی که نیاز نوری کمی دارند مناسب هستند . اما باید توجه داشت که باید در فاصله خیلی نزدیک گیاه باشند تا اثر گذار باشند

  4.رشته ای:

  لامپ های رشته ای بسیار ارزان هستند ولی بسیار ضعیف و ناکارامد هستند . در بهترین حالت مکمل گیاهان اپارتمانی میتوانند باشد اما انرژی حرارتی زیادی تولید میکنند.

  5.LED:

  لامپ های LED جدید ترین و کارامد ترین و جالب ترین چراغ های در دسترس برای رشد گیاه می باشند . مصرف کم ، شکل پذیر بودن ، طیف نوری مناسب ، راندمان نوری بالا،عدم تولید حرارت، سازگاری با محیط زیست و همچنین طول عمر بالا از مزایای این لامپ ها می باشد .این لامپ ها برای گیاهانی میخواهید دیده شوند توصیه نمیشود چون ظاهر غیر طبیعی به گیاه میدهند البته تولید کنندگان تا حدودی این مشکل را برطرف کرده اند .

                                              

   

  نظر خود را بیان کنید
  بستن
  اپلیکیشن دیبای سبز
  دانلود از کافه بازار
  دانلود از کافه بازار
  دانلود از گوکل پلی