Close
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  Filters
  انتخاب زبان
  جستجو

  نور مصنوعی در کشاورزی و انواع آن

  نور مصنوعی در کشاورزی و انواع آن

  گیاهان برای فوتوسنتز به طول موجی بین 460 نانومتر تا 650 نانومتر احتیاج دارند که با توجه به طیف پیوسته نور خورشید این محدوده تامین میشود .

  و همچنین به شدت نوری بین 200 لوکس نوری برای گیاهان سایه پسند تا 15000 لوکس نوری برای گیاهان افتاب دوست نیاز دارند .

  اما جایی که نور خورشید کم میشود یا وجود ندارد مانند داخل اپارتمان ها یا ورودی برخی از خانه ها و یا حتی در گلخانه های بعضی از مناطق در فصل زمستان بحـث استفاده از نور مصنوعی به جای نور خورشید و یا مکمل نور خورشید پیش می آید .

  اما چه نوع نوری برای گیاهان مناسب هست؟ که در ادامه به معرفی انواع نور مصنوعی های مناسب گیاه اشاره میکنیم:

  1.متال هالید(MH):

  میزان زیادی نور در طیف ابی تولید میکند و به رشد گیاه کمک می نماید . این نوع نور برای رشد برگ های سبز و حفظ تراکم گیاه عالی میباشد . اما طول عمر کم و مصرف زیاد از جمله مشکلات این منبع می باشد.

  2.سدیم فشار بالا(HPS):

  این لامپ ها نور قرمز-نارنجی منتشر میکنند . این نوع نور ها محرک هورمون ها در گیاهان هستند و باعث افزایش گلدهی و جوانه زنی میشوند . جزو بهترین ها برای مکمل می باشند . اما طول عمر متوسط و مصرف بالا از جمله مشکلات این منبع می باشد.

  3.فلورسنتی:

  چراغهای فلورسنتی برای نهال ها و شروع رشد و گیاهانی مثل بنفشه افریقایی که نیاز نوری کمی دارند مناسب هستند . اما باید توجه داشت که باید در فاصله خیلی نزدیک گیاه باشند تا اثر گذار باشند

  4.رشته ای:

  لامپ های رشته ای بسیار ارزان هستند ولی بسیار ضعیف و ناکارامد هستند . در بهترین حالت مکمل گیاهان اپارتمانی میتوانند باشد اما انرژی حرارتی زیادی تولید میکنند.

  5.LED:

  لامپ های LED جدید ترین و کارامد ترین و جالب ترین چراغ های در دسترس برای رشد گیاه می باشند . مصرف کم - شکل پذیر بودن –طیف نوری مناسب-راندمان نوری بالا-عدم تولید حرارت-سازگاری با محیط زیست و همچنین طول عمر بالا از مزایای این لامپ ها می باشد .

  این لامپ ها برای گیاهانی میخواهید دیده شوند توصیه نمیشود چون ظاهر غیر طبیعی به گیاه میدهند البته تولید کنندگان تا حدودی این مشکل را برطرف کرده اند .

                                              

   

  نظر خود را بیان کنید