Close
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  Filters
  انتخاب زبان
  جستجو

  سبک باغسازی فرانسوی

  سبک باغسازی فرانسوی

    باغ سازی فرانسوی

   

    باغ ­های فرانسوی (Jardin à la Française) از باغ­ های ایتالیایی منشاء گرفته ­اند. ولی یک تفاوت اساسی بـین ایـن دو سبک وجود دارد. باغ های ایتالیایی در نزدیک شهرها در شیب تپه ها ایجاد  می ­شدند، در حالی که در فرانسه تمامی باغ­ها در دشت­ های مسطح شکل گرفتـه­ انـد و بـه همـین جهت سطوح باغ بزرگتر و وسیع­تر نشان می­دهد. به علت نبود شـیب مناسـب، امکـان حرکت آب از سطوح مختلف در باغ­ های فرانسوی امکان­پذیر نبوده به همین دلیل سعی می­کردند با گسترده کردن سطح آب داخل استخرها و دریاچه ­ها همراه با فـواره ­هـا ایـن خلاء را پر کنند. باغ­های رسمی فرانسوی سبکی از باغ سازی می ­باشد که بر اساس تقارن و براساس تحمیل این اصول هندسی بر روی طبیعت شکل گرفته است و در واقع نشان دهنده تسلط انسان بر طبیعت بوده و بشر در این نوع باغ ها به نوعی قصد قدرت نمایی داشته است.

  به همین دلیل در این نوع باغ­ها پرسپکتیو یک نقطه­ای اهمیت بسیار دارد و تمام اجزای باغ اعم از راه­ ها، آب نماها و باغچه ها از این پرسپکتیو تابیعت می­کند . استفاده از پرسپکتیو یک نقطه­ای در این باغ­ ها موجب اتصال منظر به بی نهایت و افزایش شکوه و عظمت این نوع باغ ­ها می­شد. مظهر و نماد این باغ­ها باغ ورسای فرانسه می ­باشد که در قرن ۱۷ بوسیله معمار منظر آندره لی نوتره برای پادشاه لوییس چهاردهم ساخته شده و پس از آن بسرعت در سایر کشورهای اروپایی از آن الگوبرداری شد.

   

  ویژگی های کلیدی طراحی باغ فرانسوی:

  -در این باغ بیشتر تمرکز بر ساختمان است که معمولا یک کاخ یا قصر می­باشد که مسیرها با ایجاد دیدهای محوری بلند آن را ایجاد می­کنند.

  -استفاده از یک پلان هندسی و متقارن بسیار مهم است.

  -یک محور مرکزی از یک کاخ تا کاخ دیگری به صورت عمودی کشیده شده است.

  -مسیرها به صورت خمیده و اریب با پرچین­ های بریده شده و هرس شده در الگوهای متقارن قرار می­گیرند.

  -آب اغلب یک ویژگی کلیدی در طراحی باغ فرانسوی است و بسیاری از استخرهای گرد و مستطیل­ های کشیده­ ی آب به باغ اضافه شده است، بازتاب آب به تقارن و ایجاد آرامش در منظر اضافه می­کند. آبشارها و فواره­ ها نیز از ویژگی­ های بسیار رایج هستند.

  -نزدیک کاخ­ ها کاشت گیاهان کمتر است (بدون درخت) و از باغچه ­ها استفاده شده است.

  -مسیر کاخ ها بیشتر لبه های درختکاری شده وجود دارد که اغلب هرس شده هستند.

  -درختان همیشه در خطوط مستقیم کاشته می­ شوند و منظر و تقارن باغ را تقویت می­کنند.

  -مجسمه اغلب در طراحی باغ فرانسوی مورد استفاده قرار می­گیرد و همچنین عمارتها و "follies" اغلب وجود دارند.

  -در باغهای اصلی فرانسوی بزرگ، تقریبا همیشه یک تراس وجود دارد که از آن باغ و تقارن آن از بالا دیده می شود.

   

  باغچه ها در باغ فرانسوی

  باغچه­ های گلکاری شده به طور گسترده­ ای استفاده می­شوند و معمولا از اسطوخودوس یا رزماری تشکیل شده اند.پرچین ­های کوتاه در الگوهای متقارن استفاده می ­شوند، اینها می ­توانند بسیار پیچیده یا به سادگی چهار مربع در کنار یکدیگر با یک مسیر منحنی که آنها را از هم جدا می­کند، باشند. به طور کلی، الگوهای پیچیده ­تر به کاخ یا قصر نزدیکترند و الگوهای ساده ­تر دورتر هستند.

  برای استفاده در باغ­ های کوچک یک الگوی ساده ،برای سهولت در نگهداری (به یاد داشته باشید که پرچین ها برای اینکه در اندازه ­ی مناسب و زیبا و پربرگ باشند دوبار در سال باید هرس شوند)می­تواند بهترین گزینه باشد. در ساده ترین حالت باغچه ها می­توانند با شن یا ماسه رنگی پر شوند. یا آنها می­توانند با گیاهان پوششی که در پرچین ها الگوی رسمی ایجاد می­کنند، پر شوند. گلها اغلب عناصر ثانویه در طراحی باغ فرانسوی هستند و می­توانند محدود به استفاده از طیف محدودی از گیاهان پوششی در داخل پارترها (باغچه ها) باشند. کاشت گل ها در ساختار باغچه ­های رسمی، باعث ایجاد نمایی غیررسمی و منعطف می­شود.

  درختان:

  درختان در مسیرهای مستقیم کاشته شده و در اندازه و شکل­های مناسب هرس می­شوند. آنها ممکن است به صورت توپیاری شکل بگیرند.به طور مثال درختانی که در باغ ورسای در بیشتر جاهای آن استفاده شده است عبارتند از: ممرز، راش، شاه بلوط،  نارون، نمدار.

  ممرز و راش برای هرس و شکل­دهی به خصوص برای باغ­های رسمی درختان خوبی هستند.

  پرچین ها:

  پرچین های هرس شده معمولا شمشاد، اسطوخدوس، رزماری و معمولا سانتولین هستند. هرس منظم آنها برای جلوگیری از خشبی شدن مهم است.

  گیاهان:

  اگر می­خواهید یک طرح باغ فرانسوی بسیار سنتی را دوباره ایجاد کنید، رنگ­ها باید به رنگ سفید، صورتی، آبی و بنفش محدود شوند زیرا این ها تنها رنگ ­های موجود در قرن 17 (زمانی که بسیاری از باغ­ های رسمی فرانسوی ایجاد شدند) بودند . گیاهان قرمز، زرد و نارنجی تا سال 1730 به اروپا نرسیدند.

  گیاهان پوششی و پیازی انتخاب ­های عامه پسندانه ­ای برای باغچه ­ها هستند، برای مثال باغچه­ ها از گیاهان پیازی در باغچه ­های رسمی برای گلدهی در بهار پر می­ شوند و سپس به جای آنها گیاهان پوششی برای اواخر بهار و تابستان به کار می­روند. بسیاری از کاخ ­های  فرانسوی، باغ­ های شگفت­ انگیز سبزیجات با طرح باغچه ­های تزئینی و رسمی دارند.

   

  تاریخچه ی طراحی باغ فرانسوی:

  طرح باغ های فرانسوی از باغ های رنسانسی ایتالیایی توسعه یافته است. این سبک در قرن 16 به فرانسه رسید و شامل تقارن، باغچه ­بندی و شکل­های هندسی در طرح کاشت بود.

  اولین باغ فرانسوی مهم در قصر vaux-le-Vicompte جایی که در همان زمان به صورت باغ طراحی شده بود. اندره لو نوتره ماموریت داشت تا باغ هایی را طراحی کند و برای اولین بار کاخ و باغ کاملا یکپارچه شدند. آندره له نوتر برای ایجاد باغ فوق­ العاده­ ی ورسای، بزرگترین باغ در اروپا و نمونه­ ی باشکوهی از باغ فرانسوی مامور شد. این سبک توسط اشراف در سراسر فرانسه و در واقع در بعضی از بزرگترین ساختمان های اشرافی در اروپا کپی شده بود. محبوبیت آن تا زمان معرفی باغ­های منظره­ای انگلیسی ، تا سبک جدیدی از باغ ایجاد شود، ادامه یافت.

  در حالی که طراحان باغ فرانسوی، باغ را به عنوان یک عنصر اضافه در معماری دیدند و باغ به صورت مجموعه­ ای از اتاق­ها با دیوارهای ساخته شده از پرچین ­ها و پله­ هایی از آب ایجاد شده بودند، باغبانان منظر انگلیسی از نقاشی الهام می­گرفتند.

   

  نظر خود را بیان کنید
  بستن
  اپلیکیشن دیبای سبز
  دانلود از کافه بازار
  دانلود از کافه بازار
  دانلود از گوکل پلی