Close
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  Filters
  انتخاب زبان
  جستجو

  کراسولا نقره ای یا گیاه یشم

  کراسولا نقره ای یا گیاه یشم

   یکی از زیباترین گیاهان برگی که در صورت فراهم کردن شرایط ایده آل به گل مینشیند، کراسولا است 

  در این مطلب میخواهیم در خصوص کراسولا نقره ای صحبت کنیم که به گیاه یشم هم معروف است. نام علمی این گیاه CRASSULA ARGENTEA میباشد که در بیشتر جاها به اسم JADE PLANT میشناسند و بومی افریقا هست.

  این گیاه رو در برخی کشورها برای درمان صرع استفاده میکنند.

  معرفی کراسولا نقره ای

  همانطور که از نام این گیاه مشخص است از خانواده کراسولاسه هست و بومی جنوب آفریقا، اگر به گیاه شناسی این گیاه بپردازیم این گیاه را میتوان از نظر پراکندگی در همه جا بجز استرالیا و جزایر اقیانوسیه پیدا کرد. و خیلی به کاکتوس ها و ساکولنت شباهت دارن. گیاه یشیم یا همون کراسولا نقره ای بسیار مستعد بونسای شدن هست و شما با هرس خوب و اصولی میتوانید آن را به یک درختچه زیبا تبدیل کنید.

  توجه داشته باشید که این گیاه جزو گیاهان مقام به حساب میاد و این مقاوم بودن باعث شده است که در برخی مواقع آن را به عنوان مرز در باغچه استفاده میکنند. این گیاه جایزه انجمن باغبانی انگلیس را به خودش اختصاص داده در ضمن کروسولای نقره ای در مقابل شپشکها و بیماری های قارچی بسیار حساس می باشد.

  ارتقاع آن تا ۱٫۸ متر هم در شرایط مساعد میرسد ولی باید توجه داشت که رشد آن خیلی خیلی کند هست و در عوض ساقه های اون ضخیم میشوند. برگ های کراسولای نقره ای بسیار صاف، براق و ضخیم می باشد و در خلاف جهت شاخه ها رشد میکند. برگ های آن آبدار و به رنگ یشمی هستند که به همین علت هم به گیاه یشم معروف است. ولی در برخی مواقع رنگ برگ های اون سبز- زرد هم میشود و اگر میخواهید لب برگها قرمز شوند باید آن را در معرض نور شدید قرار بدهید.

  این گیاه نور زیاد نیاز دارد و حتی میتواند نور مستقیم خورشید رو تحمل کند و  هیچ مشکلی پیش نیاید. ولی اگر شما آن را برای مدتی در معرض نور مستقیم قرار دادید به هیچ وجه به صورت ناگهانی آن را  به مکان کم نور منتقل نکنید، چون باعث میشود که برگها چروک شوند و برخی قسمت ها بسوزند. گیاه یشم نور صبح تا ظهر رو خیلی دوست دارد ، اگر نور مناسبی برای گیاه فراهم نکنید ابتدا برگ ها کم رنگ شده و با ادامه داشتن کم نوری منجر به ریزش برگ ها میشود . توجه داشته باشید اگر نور کم هست آبیاری رو هم کم کنید.

  خاک این گیاه و کلا خانواده کراسولا به خاکی با زهکشی خوب نیاز داره شما میتوانید از ترکیب خاک رسی ، ماسه ای ، لومی غنی و خوب زهکشی شده با ph حدود ۶ برای کراسولای نقره ای استفاده کنید. ولی سعی کنید از خاک برگ برای این گیاه حتما استفاده کنید که به رشد آن کمک میکند، البته شما میتونید از خاک های مخصوص کاکتوس نیز برای این گیاه استفاده کنید. به طور کلی این گیاه تحمل خاکهای فقیر و خشک را نیز دارد ولی رشد خوبی در این شرایط نخواهد داشت.

   به طور کلی باید بگیم که دمای بین ۲۱ تا ۳۴ درجه دمای مناسب برای گیاه یشم هست و این گیاه توجه داشته باشید که کمترین دمایی که این گیاه میتواند تحمل کند ۵ درجه سانتی گراد هست. این گیاه قادر به تحمل دمای زیر ۵ درجه نمیباشد.  نکته جالب این هست که سرما باعث پوسیدگی این گیاه میشود.

  گلدهی این گیاه از اواسط زمستان به گل مینشیند و گلهای کوچک ستاره ای سفید رنگ یا صورتی بر روی گیاه ظاهر میشود که زیبایی دو چندانی به گیاه شما میدهد آبیاری این گیاه به آبیاری زیاد نیاز ندارد و سعی کنید که خاک تا عمق ۳ الی ۴ سانتی خشک شود و سپس آبیاری کنید.

  در زمستان تقریبا نصف تابستان باید باشد،کراسولا نقره ای زمان استراحت  ندارد و نیاز نیست که در زمستان به آن  استراحت بدهید، این گیاه نسبت به آبیاری زیاد و یا باقی ماندن آب در خاک حساس است به همین خاطر هم زهکشی برای آن بسیار مهم است و اگر آبیاری بیش از حد انجام شود و یا زهکشی مناسب نداشته باشد باعث پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد. پس مراقب آبیاری بیش از حد باشید.

   این گیاه را با کودهای گیاهان زینتی در تمامی فصل ها بجز زمستان کوددهی کنید، به این صورت که هر ماه از ترکیب کود ۱۰-۱۰-۱۰ که در آب حل کنید. به صورت آبیاری به گیاه بدهید .

   تعویض گلدان این گیاه هر ۳-۲ سال یکبار لازم است انجام شد.و بهترین زمان تعویض نیز در اوایل فصل بهار است.

   تکثیر گیاه یشم به ۲ روش قلمه ساقه ،برگ و کاشتن بذر صورت میگیرد که قلمه برگ و ساقه بسیار آسان است

  میتوانید  از مخلوط شن + پرلایت برای کاشت قلمه های این گیاه استفاده کنید.شکل گیری ریشه ها حدود یک ماه طول می کشد. تکثیر کراسولا نقره ای با ساقه از ساقه های گیاه نیز میتوان قلمه تهیه کرد. بدین صورت که از گیاهی بالغ و ساقه های رسیده و بالغ گیاه می توان قلمه ای با طول حداقل ۱۰-۷ سانتیتمر تهیه کرد و برش را از قسمت بالای یک گره زد. به بیان دیگر قلمه ها حداقل باید یک جفت برگ داشته باشند. اگر تعداد برگها بیش از این است ابتدا برگهای موجود در قسمت پایین قلمه را جدا کنید تا بتوان به راحتی آنرا در بستر خاک کاشت. البته قبل از عمل کاشتن به مدت یک شب قلمه ها را در مکانی خشک و با دمای ملایم قرار دهید تا رطوبت اضافه آن از بین برود.سپس قلمه ها در بستر کاشت قرار میگیرند و لزومی به آبیاری آنان تا زمان شکل گیری ریشه نمی باشد. حدود یک ۴-۳ هفته طول میکشد تا رشد ریشه ها آغاز شود.  زمانی که گیاه در مرحله ریشه زایی باید کم آبیاری شود ، در غیر این صورت موجب پوسیدگی قلمه ها می شود.

  برای مبارزه با آفات این گیاه از مالاتیون استفاده نکنید چون کراسولای نقره ای و تمامی انواع کراسولا به این ماده شیمیایی حساسیت هستند. بیماری های قارچی از جمله بیماری های شایع این گیاه هستند بخصوص اگر شرایط آبیاری این گیاه به شکل نامناسب انجام شود و نور مکان نگهداری از گیاه نیز نامناسب و کم باشد. ساقه هایی را که نشانه هایی از پوسیدگی را نشان می دهند تا قسمتی از ساقه که سالم است از گیاه جدا کنید و برای مطقع برش خورد از قارچ کش استفاده کنید. البته اگر مشکل پوسیدگی به ریشه های گیاه نیز برسد دیگر کاری برای گیاه نمی توان انجام داد. سفیدک پودری نیز بیماری قارچی دیگری است که می تواند بر روی برگها و ساقه ها لکه های سفید رنگ ایجاد کند. پوسیدگی باکتریایی با عامل باکتریایی اروینیا Erwinia از دیگر بیماری های این گیاه است که موجب پژمردن و از بین رفتن گیاه می شود و تنها راه حل آن دور انداختن گیاه بیمار است . همچنین بیماری ویروسی وجود دارد که با نام حلقه سیاه شناخته می شود و بر روی قسمتهای زیرین برگها حلقه های سیاه رنگی ایجاد می کند. بیماریهای ویروسی راه درمان ندارند و فقط باید به حذف برگهای آلوده اکتفا کرد.

  یک نکته : گونه های ازاین گیاه که در نواحی بسیار خشک بسر می برند به علت سازش با محیط ، اختصاصاتی کسب نموده اند که آنها را از سایرین متمایز می سازد مانند آنکه ساقه و برگ گوشتدار و شیره سلولی سرشار از اسیدهای آلی نظیر اسید اکسالیک پیدا می کنند.

  نظر خود را بیان کنید
  بستن
  اپلیکیشن دیبای سبز
  دانلود از کافه بازار
  دانلود از گوکل پلی